Introductie
Een van de fraaiste bruggen in Amsterdam ademt in alles Amsterdamse School.
Een van de fraaiste bruggen in Amsterdam ademt in alles Amsterdamse School.
Officiële of officieuze naam | Brug 400, PL Kramerbrug |
---|---|
Type object | Brug |
Materiaal | Baksteen, Smeedijzer, Graniet, Beton, Staal |
Huidige staat | |
Adres(sen) | Amsteldijk |
Postcode(s) | |
Plaats (provincie) | Amsterdam (Noord-Holland) |
Land | Nederland |
Opdrachtgever(s) | Gemeente Amsterdam |
Betrokken architect(en) | Piet Kramer, Publieke Werken |
Betrokken kunstenaar(s) | Hildo Krop |
Geplaatst in | 1921 |
Huidige eigenaar | Gemeente overig |
Soort monument | Rijksmonument |
Monumentnummer | 527854 |
Brug 400, naar een ontwerp van Kramer uit 1917, werd in 1921 voltooid. De plaatbrug gaat over het Amstelkanaal pal naast de Amstel en is onderdeel van de Amsteldijk. Het was de eerste brug van Plan Zuid die gerealiseerd werd en verbindt de Jozef Israëlskade in de Pijp met de Amstelkade in de Rivierenbuurt. De brug was en is daarmee een van de belangrijke verkeersaders van Plan Zuid. De constructie van deze vaste brug is ontworpen door de Afdeling Bruggen van de Dienst Publieke Werken.
Het hekwerk van smeedijzer is sierlijk golvend en doet denken aan de zee, terwijl de dwarsverbanden wel iets weg hebben van tuigage van een schip. Ook de beelden van de hand van Hildo Krop, waaronder (fantasie-)zeehonden, zeerobben en paalwormen, verwijzen naar de belangrijke band die Amsterdam heeft met de zee. Krop ontwierp ook de twee (strenge) mannenkoppen aan de Amstelzijde en de reliëfs met ridderfiguren en zeilschepen aan de westzijde.
Op initiatief van bewonersinitiatief Brug 400 Bloemen werden eind 2013 zes houten plantenbakken van stadshout op de brug geplaatst. (Leuk initiatief, maar of het wel echt bij de brug past is voer voor discussie…)
In het zuidelijke torentje is een klein theatertje gebouwd, Het Bruggehuisje, waarin vanaf november 2015 voorstellingen voor kinderen worden vertoond.
1. | W. de Boer en Peter Evers, Amsterdamse bruggen, 1910-1950 (Amsterdam 1983). |
2. | Ab Stokvis en Stef Verbraeken, Renovatie brug 400 (2013). |
3. | Sebas Baggelaar en Pim van Schaik, Piet Kramer. Bruggenbouwer van de Amsterdamse School (Stokerkade 2016). |
Hoe vaak ben ik deze brug niet over gegaan? Het blijft een van de fraaiste uitingen van de Amsterdamse School in de buurt.
Geen reacties voor dit object.
Je moet eerst inloggen
voordat je een reactie kan plaatsen.
Als je nog geen account hebt, dan kan je je aanmelden voor een account.